Implică-te în dezvoltarea comunității buzoiene

Împreună dezvoltăm potențialul Buzăului

Patrimoniu, natură, gastronomie, istorie, tradiții și autenticitate, toate se regăsesc din belșug în Buzău.

Ceea ce nu înseamnă că în Buzău nu ne confruntăm și cu provocări – ce țin de sărăcie, emigrare, educație, sănătate, marginalizare, degradarea mediului. În semn de recunoștință pentru resursele județului dar și pentru că potențialul acestuia trebuie să fie pus în valoare, Fundația Comunitară Buzău dezvoltă cultura inițiativei și activează resurse locale în beneficiul comunității. Pentru a găsi soluții la problemele județului e nevoie ca liderii locali să fie sprijiniți. În plus, buzoienii cu spirit civic trebuie să fie mai bine conectați pentru a conlucra iar inițiativele comunitare trebuie să fie catalizate. De asemenea, nevoia de a aparține la o comunitate închegată și unită, o societate locală în care membrii săi sunt parteneri, ne motivează să facem din Fundația Comunitară Buzău unul dintre principalele surse de inspirație, facilitare și finanțare pentru asociațiile locale.

Cum poți construi cu noi?

Fundația Comunitară Buzău este un instrument al societății civile ce investește în dezvoltarea comunității buzoiene, folosind resurse locale.

Prin activitățile și proiectele pe care le sprijină, Fundația Comunitară Buzău dezvoltă spiritul filantropic, susține inițiative curajoase și lideri locali. Liderii locali sunt oamenii-cheie care generează soluții la problemele comunității sau pentru a valorifica potențialul comunităților din care provin. În România există deja 19 alte fundații comunitare despre a căror activitate puteți citi mai multe pe pagina www.fundatiicomunitare.ro.

Proiecte finanțate

DocRoads – Asociația CulturAll (2019)

PRIMUL ATELIER DE FILM DOCUMENTAR DIN ROMÂNIA, LA BUZĂU

Educație de Senzație – Asociația Ținutul Buzăului (2019)

CENTRU EDUCAȚIONAL ÎN BEȘLII, COMUNA MÂNZĂLEȘTI

Caravana Femeii – Asociația Caravana cu medici (2020)

CARAVANA MEDICALĂ LA PĂTÂRLAGELE

Tandemo – Monica Mocanu (2020)

TANDEMO ESTE O PLATFORMĂ EDUCAȚIONALĂ COLABORATIVĂ CARE DESCHIDE ȘCOALA ȘI ÎNVĂȚAREA.

Universal Language – Asociația Kara Dog (2020)

CREȘTEREA ȘI INSTRUIREA CÂINILOR UTILITARI DE CĂUTARE ȘI SALVARE IN SITUAȚII DE URGENTA PRECUM ȘI A CELOR DE COMPANIE ȘI ÎNSOȚIRE.

Caravana cu Moașe – Asociația Moașelor Independente (2020)

PRIMUL ATELIER DE FILM DOCUMENTAR DIN ROMÂNIA, LA BUZĂU

Salvați Bâsca Mare – Cătălin Câmpeanu (2020)

PRIMUL ATELIER DE FILM DOCUMENTAR DIN ROMÂNIA, LA BUZĂU

ART 3,14 – Dănuț Solcan (2020)

Aplicația AutoBuz

Pass The Voice (2020)

Proiecte proprii

Caravana cu Moașe – Asociația Moașelor Independente (2020)

CAMPANIE DE STRÂNGERE DE FONDURI PENTRU APARATURĂ MEDICALĂ ȘI ECHIPAMENTE DE PROTECȚIE ÎN CONTEXTUL PANDEMIEI CU NOUL CORONAVIRUS
Află mai multe: Împreună pentru protejarea Buzăului împotriva COVID-19

Fondul de burse

UN PROGRAM DE SPRIJIN PENTRU CONTINUAREA STUDIILOR, CREAT PENTRU ELEVII PROVENIȚI DIN FAMILII DEFAVORIZATE.
Află mai multe: Fondul de Burse

Lada cu Zestre (2019)

CAMPANIE DE STRÂNGERE DE FONDURI PENTRU CARAVANA MEDICALĂ DE LA PĂTÂRLAGELE

PARTENERI STRATEGICI

Fundația Româno-Americană

RAF investește în dezvoltarea capacității fundațiilor comunitare pentru a deveni centre active ale filantropiei locale și consolidarea unei rețele naționale.

Asociația pentru Relații Comunitare

ARC România oferă expertiză fundațiilor comunitare astfel încât acestea să producă un impact cât mai mare și de mai lungă durată în comunitățile locale.

Federația Fundațiilor Comunitare

F.F.C.R. reprezintă și susține fundațiile membre, asigură mecanisme pentru atragerea de fonduri, comunicarea activității, generarea și diseminarea ideilor comunitare, monitorizarea și evaluarea activităților.