Rezultatele ediției 1.0 a Fondului Științescu Buzău

Fondul Științescu finanțează proiecte care fac știința mai atractivă pentru copii

Descoperă proiectele finanțate prin prima ediției a Fondului Științescu Buzău

Șase proiecte STEAM din județul Buzău au fost finanțate prin programul Fondul Științescu Buzău 2022, ediția 1.0. Proiectele implementate au susținut educația STEAM (Științe, Tehnologie, Inginerie, Arte, Matematică) într-un mod interactiv astfel încât copiii au beneficiat de o metodă de învățare prin experimente practice.

Vă invităm să îi cunoașteți pe cei care au îndrăznit să transforme educația STEAM din județul Buzău:

Mini-parc STEAM

• Echipa: Asociația de Părinți „PROȘCOALA 11 Buzău”
  • Locatia: Școala Generală nr.11 – Buzău
  • Valoare finanțare: 30.000 RON
  • Număr beneficiari direcți și indirecți: 1.500

Despre proiect: Prin proiect s-a dorit crearea primului parc STEAM din județul Buzău unde sunt create sisteme fizice/ instalații mecanice și hidraulice care ilustrează fenomenele fizice la dimensiune mare. Ele pot fi folosite de elevi, profesori dar și adulți alături de copii. Aceste sisteme se realizează din materiale reciclate/reciclabile.

AstroClub Bisoca

• Echipa: Grup de inițiativă AstroClub Bisoca
  • Locatia: Școala Generală Bisoca
  • Valoare finanțare: 20.000 RON
  • Număr beneficiari direcți și indirecți: 2200

Despre proiect: AstroClub Bisoca este primul centru de descoperire a tainelor astronomiei amenajat din județul Buzău unde copiii pot studia misterele universului, prin proiectii in planetariu, observatii de zi sau de noapte prin telescop si ateliere practice.

Pași mici de copii către o agricultură sustenabilă

• Echipa: Grup de inițiativă „ITeachers
  • Locatia: Școala Generală Săpoca
  • Valoare finanțare: 17.513 RON
  • Număr beneficiari direcți și indirecți: 332

Despre proiect: Proiectul încurajează promovarea științei și tehnologiei în rândul elevilor, prin atragerea acestora în activități din domeniul STEAM, folosind tehnologii ale viitorului: design 3D, imprimare 3D, automatizare pe baza plăcilor Arduino, toate fiind aplicate în sera didactică construită în curtea școlii.

Biochimia organismului uman

• Echipa: Asociația Părinților „Sprijiniți Școala”
  • Locatia: Școala Generală G.E. Palade – Buzău
  • Valoare finanțare: 18.829 RON
  • Număr beneficiari direcți și indirecți: 340

Despre proiect: Proiectul și-a propus să aducă împreună elevii pentru a lucra, investiga și descoperii tainele unor fenomene (chimice, biologice) care alcătuiesc lumea în care trăim, precum: importanța apei și a substanțelor chimice ce intră în alcătuirea organismului uman.

Școala SMART- Laboratorul de Științe

• Echipa: Asociația de Părinți „Etalon”
  • Locatia: Scoala Generală nr.1 – Râmnicu Sărat
  • Valoare finanțare: 16.902 RON
  • Număr beneficiari direcți și indirecți: 1000

Despre proiect: Proiectul a urmărit, prin noile tehnologii 3D și softurile care le însoțesc, aducerea informației într-un mod interesant în rândul elevilor, cu un ritm alert, care le solicită participarea lor directă și activă fapt ce va crește gradul lor de acumulare a informației științifice.

RADIOȘTIINȚA 2.0

• Echipa: Grup de inițiativă „RADIOȘTIINȚA 2.0”
  • Locatia: Județul Buzău
  • Valoare finanțare: 18.000 RON
  • Număr beneficiari direcți și indirecți: 590

Despre proiect: Proiectul și-a propus să atragă elevii și a tinerii să experimenteze știința aplicată cu ajutorul radioamatorismului. Proiectul a urmărit aplicarea în practică a fenomenelor ce însoțesc interacțiunea între oameni folosind comunicațiile de amator prin undele radio.

Selecția finală a proiectelor a fost realizată de către un juriu dedicat, format din specialiști în domenii legate de temele Fondului, împreună cu un membru din Consiliul Director al Fundației Comunitare Buzău.

Fondul Științescu Buzău ediția 1.0 a fost susținut de: