Muncim pentru reabilitarea curții școlii prin amenajarea unei zone dedicate atât activităților educative în aer liber, cât și practicării șahului. Ideea acestui proiect a apărut din dorința elevilor de a-și desfășura o parte dintre activitățile non-formale în aer liber (ecologie, educație pentru sănătate, educație fizică și sport, educație plastică, etc.), dar și de a se recrea într-un spațiu atractiv.

Cine:

Asociația Părinților „Sprijiniți Școala” – APSS, responsabil de proiect Carmen Bornaz

Când și unde:

Începând cu 2021, Școala Gimnazială „G.E. Palade” Buzău

Scop:

Punerea în valoare a unei zone din curtea școlii insuficient folosită, cultivarea interesului pentru șah prin amenajarea zonei cu mese de șah în aer liber, creșterea calității actului educativ prin utilizarea spațiului verde în cadrul orelor de curs pentru elevii școlii.

În cifre:

• 1 teren de 135 metri pătrați, reabilitat și transformat în spațiu funcțional
4 mese de șah amplasate în curtea școlii
16 voluntari

Rezultate:

• Punerea în valoare a unei zone din curtea școlii insuficient folosită
Cultivarea interesului pentru șah prin amenajarea zonei cu mese de șah în aer liber
Creșterea calității actului educativ prin utilizarea spațiului verde în cadrul orelor de curs pentru elevii școlii
Elevii au posibilitatea de a îmbina activitățile școlare din interiorul școlii cu șahul, știința și mișcarea, stimulându-le creativitatea, aptitudinile fizice și psihice într-un spațiu dedicat

Cum:

5,580 RON finanțați de Fundația Comunitară Buzău prin Cercul de Donatori Buzău, ediția 3

Date de contact: