ÎMPREUNĂ
PROTEJĂM
BUZĂUL

O CAMPANIE DE STRÂNGERE DE FONDURI ORGANIZATĂ DE FUNDAȚIA COMUNITARĂ BUZĂU ÎN PARTENERIAT CU CRUCEA ROȘIE - FILIALA BUZĂU

Mulțumim pentru implicare!

Împreună pentru comunitatea buzoiană

Raport donații din campania "Împreună protejăm Buzăul!"

40 141 RON

donații cu card Și prin transfer bancar de la 187 persoane fizice

Sume între 10 și 2000 lei/persoană

4000 RON

donații prin SMS (420 SMS-uri)

36 000 Euro

finanțare pentru 2 ventilatoare mecanice de la BRD Groupe Societe Generale, prin #FondulDeUrgenta gestionat de Asociația Pentru Relații Comunitare

28 250 RON

donații de la companii și asociații

ASOCIATIA HOMO NOSCE TE IPSUM - 8000 lei
MGM Electrica 2006 SRL - 1000 lei
Ideon Interactive APPS SRL - 150 lei
Vest Sped SRL - 2500 lei
DADA COMAPEL SRL - 2000 lei
Agro Bicost SRL - 4000 lei
CU VANA SRL D - 600 lei
CLUB TRIUMFATORII CISCLAU - 1000 lei
Dobre Im Adrian PFA - 1000 lei
Alfasigma Romania SRL - 5000 lei
Universal Le Big - 3000 lei

16 918 RON

Finanțare de la Fondul de urgență pentru persoanele și comunitățile vulnerabile afectate de criza COVID-19, pus la cale de ING Romania și Fundația Comunitară București. Suma merge către partenerii noștri Asociatia "Atelierul de Bine" care achiziționează produse de igienă și sanitare, alimente de bază pentru persoanele în vârstă, cele din comunități defavorizate și vulnerabile sau familii aflate în izolare.

Donații în natură: 71.494 RON

• Somaco: echipamente de protecție în valoare de 5000 Euro + TVA, pentru Spitalul Județean de Urgență Buzău
  • 2000 doze de băuturi răcoritoare pentru buzoienii din medii defavorizate
  • Autonom: o mașină pentru 2 luni pentru mobilitatea Fundației Comunitare Buzău
  • Aty Popescu și Atelierul de Dulce: prăjituri, torturi, cozonaci pentru copii din Centru de Urgență DGASPC Buzău
  • Corina Junghetu si Oana Gavrila: 100 de metri bumbac pentru confecționarea de măști de protecție
  • Ramona Cojocaru: a confecționat gratuit 200 măști de protecție
Donații

În spatele oricărei companii există oameni. Echipa Autonom a decis să dea tot ce are mai bun pentru cei din jurul nostru și pentru binele comun. Prin urmare, Autonom a pus la dispoziție pentru închiriere gratuită (timp de 2 luni cu posibilitatea de prelungire), o mașină din flota sa din Buzău, pentru că Fundația Comunitară Buzău are nevoie de mobilitate în misiunea sa.

Crucea rosie

Perioada grea prin care trecem cu toții ne izolează unul de altul. În același timp, este necesar să fim mai uniți ca nicicând, spre binele nostru. Acum este momentul să fim solidari și să oprim împreună extinderea virusului COVID-19 în Buzău.

Fundația Comunitară Buzău și-a rearanjat prioritățile în timpul pandemiei cu noul coronavirusi și a colaborat cu comunitatea și organizațiile locale pentru a susține cadrele medicale buzoiene. Ne-am unit forțele și am chemat alături de noi companiile locale și autoritățile în vederea identificării celor mai bune soluții, în contextul dat. Fundația Comunitară Buzău a făcut apel la buzoieni și companiile locale să doneze, astfel încât, cu ajutorul partenerilor noștri și al rețelei dezvoltate în timp, să putem aproviziona medicii din Buzău cu: videolaringoscoape, ventilatoare mecanice, circuite ventilator unica folosinta, circuite aspiratii cu circuit inchis 72H, kit-uri high hlow, combinezoane, manusi protectie, masti chirurgicale, masti FPP3, ochelari protectie, halate chirurgicale impermeabile, viziere reutilizabile, halate unica folosinta, Biclosol tablete dezinfectante, Dezinfectant Aniosgel 85 NPC 1l. Listele cu materialele necesare sunt puse la dispoziție de către instituțiile și organizațiile cu care colaborăm.

Am avut mereu în calcul să investim donațiile în soluții cu impact cât mai mare, pe termen cât mai lung, așa că vom aloca sume importante pentru aparatura medicală necesară Spitalului Județean de Urgență Buzău.

Toate aceste eforturi din cadrul campaniei "Împreună protejăm Buzăul" au fost pentru toți buzoienii care pot ajunge în situația de a avea nevoie de servicii medicale în următoarea perioadă, în contextul pandemiei cu noul coronavirus.

PARTENERI

Fundația Comunitară Buzău își unește forțele cu Filiala Buzău - Crucea Roșie, în cadrul campaniei "Împreună protejăm Buzăul". Filiala Buzău - Crucea Roșie se ocupă în cadrul acestei acțiuni de donarea de echipamente de protecție și distribuirea lor prin intermediul rețelei de voluntari. Fundația Comunitară Buzău se ocupă de strângerea de fonduri pentru achiziția de aparatură medicală și suplimentarea echipamentelor de protecție și dezinfectanți.

În cadrul acestei campanii, susținem Asociatia "Atelierul de Bine" cu fonduri pentru a achiziționa produse de igienă și sanitare, alimente de bază pentru persoanele în vârstă, cele din comunități defavorizate și vulnerabile sau familii aflate în izolare. În plus, direcționăm către aceștia și donații în natură ce pot acoperi nevoile beneficiarilor asociației.

Crucea rosie

Informații utile

• Produsele au fost achiziționate de către Fundația Comunitară Buzău și donate apoi beneficiarilor.
  • Beneficiarii nu au primit donații în bani din partea Fundației Comunitare Buzău ci doar produse (aparatură medicală, echipamente de protecție, dezinfectanți)
  • În urma achizițiilor, putem pune la dispoziție, în mod public toate documentele financiare corespunzătoare tranzacțiilor.
  • Echipa Fundației Comunitare Buzău a lucrat în mod voluntar și a alocat resurse în mod gratuit pentru campania "Împreună protejăm Buzăul"
  • Fondurile colectate în cadrul acestei campanii au mers 100% către achiziția de materiale necesare beneficiarilor.

Poți susține activitatea Fundației Comunitare Buzău, accesând acest link.

RAPORT DONAȚII

210 viziere

21 aprilie 2020

Colegiul Medicilor Buzau

1 ventilator de urgență și transport cu 1 cilindru de oxigen cu reductor de presiune.

30 aprilie 2020

45 viziere

21 aprilie 2020

Politia Comunitara Buzau